2021-11-02

Zgodnie z nowymi europejskimi przepisami, od 21 lutego 2022 r. wszystkie ciężarówki muszą wracać do kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany, raz na osiem tygodni. Jednak nie wszystkie europejskie państwa członkowskie są gotowe na wprowadzenie nowego prawa, nie mówiąc już o jego egzekwowaniu, mówi Transport en Logistiek Nederland (TLN). 

Nowe przepisy są częścią Pakietu Mobilności i mają poważne konsekwencje dla międzynarodowych firm transportowych z oddziałami w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponieważ podaż ładunków na wschód jest ograniczona, wiele ciężarówek często będzie musiało wracać bez ładunku do kraju, w którym są zarejestrowane. 

Przewodnicząca TLN Elisabeth Post: „W wyniku tego działania nasi członkowie stają przed ogromnymi strategicznymi wyborami. Jedną z opcji, którą rozważają firmy, jest przeniesienie ich firm do Europy Zachodniej.

Natychmiast po zatwierdzeniu Pakietu Mobilności, komisarz ds. transportu Adina Valean ogłosiła, że obowiązek powrotu ciężarówek do kraju w którym ciężarówka jest zarejestrowana powinien być dalej badany. Według badania przeprowadzonego przez agencję badawczą Ricardo na zlecenie Komisji Europejskiej, zasada ta jest sprzeczna z celami Europejskiego Zielonego Ładu i Fit for 55, a dodatkowe ruchy pojazdów prowadzą do dodatkowych emisji CO 2 , NO xi inne cząstki. Dodatkowa opłata za dojazd ciężarówek do kraju pochodzenia może również prowadzić do podwyżek dla klientów firm transportowych. Wynik dochodzenia jest wystarczającym powodem do wznowienia dyskusji.

TLN chce zatem, aby Komisja Europejska odłożyła wprowadzenie programu do czasu pełnego przeanalizowania problemu. „Dla równych warunków działania w Europie, z jednolitym prawodawstwem europejskim, kluczowe znaczenie ma to, aby prawodawstwo wchodziło w życie i było jednakowo egzekwowane we wszystkich państwach członkowskich”, podkreśla Post. „Dzięki temu środkowi UE strzela sobie w nogę. Ponieważ chociaż program ma na celu promowanie równych szans w Europie, teraz osiąga dokładnie coś przeciwnego”.

Jeśli masz pytania - napisz do nas.
Chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie
Skontaktuj się