2021-07-12

Od 12 lipca do 8 sierpnia godziny pracy kierowców zostaną wydłużone z 9 godzin dziennie do 10 godzin, przy czym 11-godzinne dni robocze będą dozwolone dwa razy w tygodniu. Dozwolone będą również skrócone okresy odpoczynku.

„Zdajemy sobie sprawę z niedoboru kierowców ciężarówek, więc od poniedziałku ogłaszam tymczasowe przedłużenie przepisów dotyczących godzin pracy kierowców, dając kierowcom i operatorom elastyczność na nieco dłuższe podróże” – napisał sekretarz ds. transportu Grant Shapps w poście na Twitterze. 

„Bezpieczeństwo kierowcy nie może być zagrożone, a operatorzy muszą powiadomić DfT (Departament Transportu) w przypadku skorzystania z tego złagodzenia”.

Pandemia skłoniła wielu zagranicznych pracowników do powrotu do domu, sytuację pogarszają również nowe kontrole imigracyjne po Brexicie. Doprowadziły one do ​​niedoborów kadrowych w logistyce i innych sektorach, takich jak budownictwo i hotelarstwo.

Liderzy branży stwierdzili, że tego lata mogą pojawić się braki na półkach w supermarketach i zapaść łańcuchów dostaw.

Prezes „Foods”, jednej z największych brytyjskich firm spożywczych, wezwała w zeszłym tygodniu rząd do rozważenia wykorzystania armii do dystrybucji towarów.

„Sprzeciwiamy się hurtowemu wydłużeniu godzin pracy kierowców, ponieważ uważamy, że może to przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, zmniejszając atrakcyjność pracy.” — Naczelny RHA, Richard Burnett

„Dodanie większej ilości godzin kierowcom, którzy są już wyczerpani, nie jest odpowiedzią – problem wymaga czegoś więcej niż tylko tymczasowych rozwiązań.”

„Ministrowie powinni pamiętać, że bezpieczeństwo drogowe jest powodem, dla którego godziny pracy kierowców samochodów ciężarowych są ograniczone. Luzowanie ich powinno być stosowane tylko w ostateczności w celu rozwiązania krótkoterminowych problemów, których nie można rozwiązać w inny sposób”.

Jeden z wiodących przewoźników powiedział, że nie będzie wymagał od swoich pracowników pracy w wydłużonych godzinach

„Poprosiliśmy naszych kierowców, aby zrobili to jednorazowo w kwietniu ubiegłego roku, ale nie będziemy ich prosić o zrobienie tego ponownie”— powiedział starszy dyrektor firmy. 

Jeśli masz pytania - napisz do nas.
Chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie
Skontaktuj się