2021-03-26

⏳☀️Zmiana czasu na Letni – jak zmienić godzinę w tachografie?

➡️W najbliższy weekend tj. w nocy z 27 na 28 marca przestawiamy zegarki oraz Tachografy na czas Letni (w niedziele nad ranem z godziny 2 na godzinę 3).

🚛W obecnych czasach tachografy cyfrowe stanowią zdecydowaną większość urządzeń rejestrujących czas pracy kierowców w autach ciężarowych i z biegiem czasu wypierają tachografy Analogowe używane w starszych autach🚛

❓Co powinni zrobić kierowcy podczas zmiany czasu z zimowego na letni, aby ewidencja czasu pracy w tachografie była prowadzona poprawnie?

❓Na co powinni uważać kierowcy podczas odbywania pauzy dobowej lub weekendowej?

 

👉🔘Tachograf analogowy🔘

⚙️Zmian związanych z przestawieniem czasu najłatwiej jest dokonać w urządzeniach analogowych. Ich stosunkowo nieskomplikowana technologia pozwala na aktualizację godziny w kilku prostych krokach. Należy jednak pamiętać o tym, co pojawi się na „tarczce”.

✅- W tachografach analogowych ustawianie czasu z zimowego na letni jest dość proste, gdyż teraz przestawiamy zegarek o godzinę do przodu (z 2:00 na 3:00). Ważne jest jednak, aby odpowiednio uwzględnić "pojawiającą" się godzinę w ogólnym planie pracy. Na tachografie analogowym godzina ta będzie widniała jako "brak danych", warto zatem dokonać zapis na odwrocie wykresówki o zmianie godziny w tachografie w związku ze zmianą czasu z zimowego na letni.

 

👉🔘Tachograf cyfrowy🔘

⚙️Tachograf cyfrowy pracuje według czasu uniwersalnego UTC (Coordinated Universal Time). Czas ten jest niezależny od stref czasowych, czasu UTC nie da się przestawić.

✅- W najnowszych urządzeniach cyfrowych czas powinien przestawić się automatycznie a tachograf tylko poprosi kierowcę o potwierdzenie zmiany.

↪️Jeśli zmiana z nieznanych przyczyn nie nastąpi kierowca w bardzo intuicyjny sposób może w panelu sterujących sam zmienić godzinę

❗️Schemat zmiany:
Naciskamy przycisk „OK”-„Pojazd”-„Czas lokalny”- następnie wybieramy poprawną godzinę i akceptujemy wpis „OK” i zmiana czasu już jest poprawnie wykonana.

📌Pamiętaj!
Najdokładniejsze informacje uzyskasz bezpośrednio z instrukcji przygotowanej przez producenta.

Jeśli masz pytania - napisz do nas.
Chętnie odpowiemy na każde Twoje pytanie
Skontaktuj się