Ekspert radzi

W branży transportowej istnieje kilka rodzajów transportu. Jednym z nich jest transport drobnicowy, który obecnie stanowi najpotężniejszą grupę, jest najpopularniejszy i przynosi największe zyski firmom logistycznym i spedycyjnym.

W branży transportowej istnieje kilka rodzajów transportu, w rozróżnieniu na poszczególne parametry. Jednym z nich jest transport drobnicowy, który obecnie stanowi najpotężniejszą grupę, jest najpopularniejszy i przynosi największe zyski firmom logistycznym i spedycyjnym. Z drugiej strony jest to transport dość specyficzny i wymagający. Dowiedzmy się więc więcej czym jest i jak właściwie przewozić towary drobnicowe.

Transport drobnicowy – co to jest?

Transport drobnicowy, potocznie zwany drobnicą, to rodzaj przewozu, który opiera się na dostawie niewielkich partii ładunków, zwykle o małych gabarytach, zróżnicowanych kształtach i różnych opakowaniach- kartonach, skrzyniach, workach, często formowanych na paletach, choć równie dobrze mogą to być także towary bez opakowań. Ładunki te nie są w stanie samodzielnie wypełnić całego pojazdu, dlatego w poszczególnych punktach przeładunkowych łączy się je w jeden transport. Charakterystyczną cechą tego typu transportu jest również szerokie rozproszenie nadawców i odbiorców poszczególnych przesyłek. Wszystko to sprawia, że aby organizacja transportu towarów drobnicowych była możliwa do zrealizowania a jednocześnie opłacalna, konieczna jest niezwykle dobra organizacja całości przedsięwzięcia.

 

Drobnicą jest więc wszystko to, co nadawane jest w niewielkich ilościach, posiada zróżnicowane kształty i jest dość małe. Istnieją jednak pewne grupy produktów, które choć swoimi parametrami wpisują się w definicję drobnicy, to jednak nie mogą być transportowane w ten sposób, gdyż wymagają utrzymania specjalnych warunków przewozowych. Są to między innymi materiały wybuchowe, zwierzęta i rośliny żywe, papiery wartościowe, leki oraz inne produkty lecznicze czy wyroby jubilerskie.

Zalety i wady transportu drobnicowego

Wspomnieliśmy już, że transport drobnicowy stanowi obecnie najbardziej rozbudowaną formę transportu zarówno krajowego, jak i międzynarodowego. Ma on zarówno swoje zalety, jak i wady, choć trzeba przyznać, ze tych drugich jest zdecydowanie mniej.

 

Spośród wszystkich korzyści tego typu transportu wymienić musimy przede wszystkim:

  • możliwość wysyłki niewielkiej ilości towarów;
  • brak konieczności magazynowania nadwyżek towarów;
  • transport na miarę własnych potrzeb;
  • możliwość dostarczenia towaru w dowolne miejsce i w określonym terminie;
  • bezpieczeństwo towaru, który jest przewożony przez profesjonalną firmę;
  • korzystną cenę.

Do wad transportu drobnicowego należy zaliczyć przede wszystkim:

  • niezwykle czasochłonny proces planowania przewozu;
  • możliwe niepełne wykorzystanie możliwości przestrzeni ładunkowej;
  • konieczność bardzo starannego zabezpieczenia towaru na czas transportu.

Jak działa transport drobnicowy?

Nie każdy przedsiębiorca ma potrzeby transportowe tak duże, by wymagały one konieczności użycia całej naczepy. Niektóre z nich wysyłają jedynie kilka palet bądź ich odbiorcy są rozproszeni na dużym obszarze. W takiej sytuacji wykorzystywanie transportu całopojazdowego nie byłoby zbyt ekonomicznym przedsięwzięciem, do tego pochłaniającym dużą ilość czasu i pieniędzy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z usług firm zajmujących się transportem drobnicowym.

 

Firmy oferujące ten typ transportu muszą wyróżniać się niezwykle dobrą organizacją oraz dbać o każdy szczegół, by wszystko odbyło się bez problemów i na czas, a także bezpiecznie i korzystnie finansowo dla obu stron- w końcu o to głównie chodzi w transporcie drobnicowym. Wszystko musi być więc bardzo dobrze zaplanowane i przemyślane tak, by przestrzeń ładunkowa była odpowiednio zagospodarowana. Niezwykle ważne zadanie ciąży więc na spedytorze transportu drobnicowego, który na podstawie przekazanych przez klienta parametrów danego towaru, musi jak najlepiej zaplanować i zarządzać miejscem na samochodzie- liczy się więc waga, kształt, rozmiar, miejsce załadunku i rozładunku oraz wiele innych parametrów zleconego do przewozu towaru.

Bezpieczny przewóz ładunku drobnicowego

W całym procesie przewozu ładunku drobnicowego niezwykle ważne jest jego właściwe zabezpieczenie, dlatego warto korzystać z usług wyspecjalizowanych i sprawdzonych firm transportowych, zajmujących się tego rodzaju transportem.

 

Towary drobnicowe wymagają umiejętnego rozlokowania na samochodzie oraz właściwego zabezpieczenia tak, by w żaden sposób nie doszło do ich uszkodzenia i by bez problemu dotarły do odbiorcy. Różnorodność towaru sprawia, że nieraz bardzo trudno jest wykorzystać wszelką możliwą przestrzeń transportową. Do tego opakowania, w które zwykle pakowany jest towar nie są zbyt trwałe, co dodatkowo utrudnia całość przedsięwzięcia. Zdobycie jak największej liczby parametrów danego towaru oraz właściwe ich pogrupowanie jest więc kluczowe dla powodzenia całego przewozu.

 

Jednym ze sposobów bezpiecznego i ekonomicznego przewozu ładunku drobnicowego jest łączenie ze sobą towarów jednego rodzaju, o jednakowym opakowaniu lub przewożonego do tego samego punktu docelowego. Łączenie może polegać na związaniu ze sobą kilku ładunków w jeden, umieszczenie kilku towarów na jednej palecie, umieszczenie poszczególnych towarów w kontenerze bądź połączeniu kilku odrębnych paczek w jeden pakiet. Dzięki temu nie tylko zabezpieczamy towar na czas przewozu, mamy możliwość załadunku większej ilości przesyłek, ale także minimalizujemy czas rozładunku i załadunku. Niemniej dodatkowym zabezpieczeniem każdego transportu powinno być dodatkowe ubezpieczenie OC, które gwarantuje odszkodowanie w przypadku ewentualnego zniszczenia powierzonego towaru.