Europa – Po tarcicy i klockach paletowych producentom palet kończą się teraz gwoździe do produkcji europalet

Drewno jest rzadkością. To było jasne od dłuższego czasu, ale po tarcicy i klockach paletowych producentom palet kończą się teraz gwoździe do produkcji europalet.

Dlaczego nie ma stali na gwoździe

Według Federalnego Stowarzyszenia Opakowań Drewnianych, Palet, Opakowań Eksportowych (HPE), producenci wytwarzają gwoździe głównie z rosyjskiej stali. W wyniku nałożonych na Rosję sankcji handlowych producenci palet nie mogą obecnie zamawiać dostaw. „Spodziewamy się znacznego wzrostu popytu na nowe europalety Epal”, wyjaśnia prezes Epal Robert Holliger. Już teraz można przewidzieć, że w nadchodzących miesiącach wystąpią wąskie gardła i opóźnienia w dostawach.

Tyle gwoździ potrzeba na paletę

Według HPE do wyprodukowania europalety potrzeba 78 gwoździ. Około 90 procent używanych gwoździ jest wykonanych z rosyjskiej stali. Powód: stosowane gwoździe wymagają gatunków stali, które do tej pory można było uzyskać prawie wyłącznie z Rosji. Prawie nie ma możliwości krótkoterminowych dostaw – na przykład z Dalekiego Wschodu. W związku z tym w niedalekiej przyszłości może brakować palet.

Problem z importem palet

Zatrzymuje się jednak nie tylko produkcja w Niemczech. Ponadto nie ma importu palet z Rosji, Białorusi i Ukrainy. Według HPE stanowią one około 14,5 procent całkowitego wolumenu importu niemieckich palet. Wąskie gardła występują również w Polsce i krajach bałtyckich. Ich producenci są również uzależnieni od rosyjskiego drewna. „Jedynie z tego można wywnioskować deficyt importowy wynoszący około 20 milionów palet” — informuje dyrektor zarządzający HPE Marcus Kirschner. Według niego jednak niedobór powinien być znacznie wyższy.