Hiszpania – Rząd pracuje nad nowym pakietem pomocy bezpośredniej dla drogowego transportu towarowego.

Departament Towarów Krajowego Komitetu Transportu Drogowego spotkał się z Sekretarz Generalną Transportu Maríą José Rallo oraz Dyrektorem Generalnym Transportu Lądowego Jaime Moreno, aby odpowiedzieć na potrzeby firm zajmujących się transportem drogowym towarów.

Po przekazaniu 1125 mln euro na transport, które obejmowało pomoc bezpośrednią w zależności od typu pojazdu, premię w wysokości 20 centów za litr paliwa lub zwiększenie pomocy dla firm wstrzymujących działalność, Ministerstwo Transportu, Mobilności i Agendy Miejskiej obiecało przyjęcie nowych środków mających na celu poprawę sytuacji przedsiębiorstw i osób prowadzących działalność w transporcie drogowym towarów.

Tym samym w obliczu gwałtownego wzrostu inflacji i cen paliw (zwłaszcza oleju napędowego) Krajowa Komisja Transportu Drogowego wezwała 24 czerwca do podjęcia nowych środków ekonomicznych, które pomogą zagwarantować przetrwanie firm i osób samozatrudnionych w transporcie towarów i uzupełniające te uzyskane w miesiącu czerwcu, takie jak przedłużenie premii w wysokości 20 groszy do końca roku.

W wyniku tych negocjacji Ministerstwo Transportu uzgodniło z Komitetem Narodowym uruchomienie nowego pakietu pomocy bezpośredniej dla firm transportu towarowego w oparciu o typ pojazdu, odwzorowując te przyjęte w marcu, kiedy kwota 1250 euro za ciężarówkę i 500 euro za vana.

Krajowa Komisja Transportu Drogowego przesłała do ministerstwa propozycje sektora transportowego, aby ustawa o łańcuchu transportowym weszła w życie.

Jak powiedział rzecznik Krajowej Komisji Transportu Drogowego : „staraliśmy się, aby wszystkie środki i standardy, nad którymi pracujemy (ustawa o minimalnych kosztach, opracowanie przepisów załadunkowych i rozładunkowych , pakiet bezpośredniej pomocy dla sektora) były rozpatrywane w trybie pilnym ogłoszonym przez Prezesa Rządu w debacie o stanie Narodu”.