Holandia – 1035 mandatów to wynik tygodniowej akcji skierowanej na kierowców używających telefonu podczas jazdy

Podczas tygodnia akcji „rozproszenie w ruchu”, zespół drogowy jednostki North Holland nałożył 897 mandatów za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. Ponadto nałożono 138 mandatów m.in. za jazdę bez prawa jazdy, brak pasów bezpieczeństwa i przekroczenie prędkości.

Rozproszenie uwagi jest jedną z największych przyczyn wypadków drogowych. W większości przypadków kierowcę rozprasza telefon komórkowy. Używanie smartfona podczas jazdy jest niebezpieczne dla Ciebie i innych użytkowników drogi. Nie należy trzymać urządzeń elektronicznych podczas jazdy.

Szczególnie w Holandii Północnej liczba wypadków drogowych z poważnymi obrażeniami lub ofiarami śmiertelnymi jest wysoka. W tym roku w ruchu ulicznym zginęło już 25 osób. Liczba osób zatrzymanych pod wpływem jest również wysoka. Według danych policji w 2022 roku zdarzyło się to ponad 1250 razy. Coraz więcej kierowców zostaje przyłapanych na jeździe pod wpływem, ale także na korzystaniu z telefonu za kierownicą. W przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu wydaje się, że przy stężeniu alkoholu we krwi wynoszącym 0,5 promila ryzyko wypadku wzrasta o 40 procent.

W Holandii za używanie telefonu w trakcie jazdy kierowca może dostać mandat opiewający nawet na 420 euro.