Federalne Ministerstwo Transportu planuje sieć 350 stacji szybkiego ładowania dla ciężarówek.

Federalne Ministerstwo Transportu zaprezentowało nowe programy finansowania, narzędzia i produkty do ładowania pojazdów elektrycznych podczas konferencji dotyczącej infrastruktury ładowania w Berlinie. Szczególną uwagę poświęcono e-ciężarówkom.

Oferta finansowania zapewni wsparcie finansowe na rozwój infrastruktury szybkiego ładowania, w tym przyłączenia do sieci na potrzeby eksploatacji samochodów osobowych i ciężarowych wykorzystujących energię elektryczną. W ramach tego programu planuje się przeznaczyć kwotę do 400 milionów euro. Premiera ma nastąpić latem tego roku.

Od jesieni 2023 r. realizowany będzie program promujący samodzielne zaopatrywanie się w energię elektryczną podczas ładowania w prywatnych budynkach mieszkalnych poprzez połączenie, promocję stacji ładowania, systemów fotowoltaicznych i magazynów. Przewidziane jest na to dofinansowanie w wysokości do 500 mln euro.

Stacje szybkiego ładowania samochodów ciężarowych mają powstać w około 350 lokalizacjach na terenie całych Niemiec. Potwierdzili to w czwartek Federalne Ministerstwo Transportu w Berlinie.