Niemcy – MAN zainwestuje 100 milionów euro w fabrykę produkującą akumulatory do e-ciężarówek w Norymberdze.

MAN Truck & Bus zapowiada, że ​​od 2025 r. rozpocznie masową produkcję akumulatorów wysokiego napięcia do elektrycznych ciężarówek i autobusów w zakładzie w Norymberdze. Firma jest gotowa zainwestować 100 mln euro w ciągu najbliższych pięciu lat w miejsce słynące niegdyś z produkcji silników spalinowych.

Nowa fabryka baterii chce produkować ponad 100 000 systemów baterii rocznie. Początkowo pracownicy MAN będą wytwarzać akumulatory w Norymberdze w małych seriach przez około dwa i pół roku. Budowa produkcji wielkoseryjnej ma ruszyć w połowie 2023 roku i potrwać do końca 2024 roku.

MAN Truck & nazwał decyzję „zorientowaną na przyszłość”, a akumulatory „stanowiące serce napędów elektrycznych pojazdów użytkowych” w 2025 roku.

Alexander Vlaskamp, ​​prezes zarządu, powiedział, że inwestycja MAN umożliwi stworzenie „e-klastra pojazdów użytkowych 'made in Bavaria’”. Obejmującego produkcję e-ciężarówek w MAN w Monachium, produkcję akumulatorów w Norymberdze oraz współpracą ze szkołami wyższymi i uniwersytetami.

Ta kooperacyjna transformacja zachodzi również w Monachium, gdzie ponad 1700 pracowników ukończyło szkolenie w zakresie uwrażliwiania na wysokie napięcie. Do końca 2023 r. MAN zamierza przeszkolić wszystkich pracowników z produkcji samochodów ciężarowych do seryjnej produkcji samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym.