Zakazy wakacyjne – Niemcy 2022

Już w najbliższą sobotę wakacyjne ograniczenia ruchu pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony, a także wszystkich pojazdów ciężarowych (niezależnie od DMC) ciągnących przyczepę lub naczepę zaczną obowiązywać.

Kogo dotyczy wakacyjny zakaz jazdy?
Wszystkich pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony, a także wszystkich pojazdów ciężarowych (niezależnie od DMC) ciągnących przyczepę lub naczepę.

Kiedy i gdzie obowiązuje wakacyjny zakaz jazdy?
Zakaz jazdy obowiązuje od 1 lipca do 31 sierpnia włącznie i zakazuje jazdy na niektórych odcinkach autostrad i dróg federalnych w soboty w godzinach od 7:00 do 20:00.

Zakaz nie obowiązuje:

– Przewozów kombinowanych (kolejowo-drogowych) od nadawcy do następnego odpowiedniego dworca przeładunku lub z najbliższego odpowiedniego dworca rozładunku do odbiorcy.

Przewozów kombinowanych (portowo-drogowy) między miejscem załadunku, a rozładunku i w obrębie 150 km od portu.

Przewozu artykułów spożywczych takich jak:
świeże mleko i przetwory mleczne, świeże mięso (niemrożone) i świeże produkty mięsne, świeże ryby, żywe ryby i świeże produkty rybne, szybko psujące się warzywa i owoce.

Pustych przejazdów w związku z transportem szybko psujących się lub świeżych produktów spożywczych

Pilnych interwencji z użyciem pojazdów ratowniczych, holowniczych oraz pomocy drogowej.

Przewozów żywych pszczół.

! Należy być w posiadaniu przewidzianych prawem dokumentów przewozowych lub towarzyszących w odniesieniu do wszystkich przewożonych ładunków oraz na żądanie okazywać te dokumenty służbom kontrolującym.

Kary za złamanie zakazu jazdy w okresie wakacyjnym wynoszą:

– Dla kierowcy pojazdu ciężarowego minimum 25 euro,
– Dla właściciela 150 euro.

Dokonuje się tutaj rozróżnienia, czy kierowca zlekceważył zakaz prowadzenia pojazdu, czy też właściciel zezwolił na jazdę w czasie trwania zakazu. W takim przypadku właściciel musi liczyć się z wyższą grzywną.