Polska – Nowy dowód rejestracyjny zacznie obowiązywać od maja 2022. Dokument zyska więcej zabezpieczeń.

Od maja zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu rejestracyjnego. Takie zmiany to zawsze spore zamieszanie, zwłaszcza że urzędy ostrzegają, że stare wzory nadal będą wydawane.

„Dokonane zostały zmiany we wzorach dowodu rejestracyjnego i pozwolenia czasowego uwzględniające wymagania dotyczące minimalnych zabezpieczeń określonych w ustawie i rekomendacje Komisji ds. Dokumentów Publicznych” – czytamy w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu. Jak wskazano, dodany został szczegółowy opis zabezpieczeń producenta.

Wśród zabezpieczeń wymieniono m.in. numerację i personalizację, wykonywaną centralnie metodą druku laserowego, folię laminującą w sposób trwały zintegrowaną z podłożem oraz skorelowany z grafiką perforowany laserowo numer rejestracyjny pojazdu.

Czy będzie trzeba wymienić dokument?

Rzecznik prasowy MI Szymon Huptyś przekazał, że wejście w życie rozporządzenia zaplanowano na 16 maja 2022 roku. „Od tego dnia będą mogły być już wydawane dowody rejestracyjne według nowego wzoru” – wskazał

Co ważne dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zgodne z wzorami określonymi w przepisach dotychczasowych, zachowują ważność. Oznacza to, że proponowane przepisy nie przewidują wymiany wydanych już dokumentów.