Polska – Porozumienie Polski i Ukrainy ws. transportu zboża. Zakaz importu zboża został podtrzymany, tranzyt tylko na specjalnych warunkach.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus poinformował, że udało się dojść do porozumienia w sprawie tranzytu przez Polskę ukraińskiego zboża.

Minister poinformował, że przez pewien czas tranzyt produktów będzie odbywał się pod konwojem. Zapewnieniem szczelności tranzytu mają być oprócz jego konwojowania również objęcie go systemem SENT, a także plombami elektronicznymi.

Uczestniczący w rozmowach minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że tranzyt będzie mógł być wznowiony po wydaniu dwóch rozporządzeń. Chodzi m.in. o wycofanie możliwości zmiany miejsca docelowego transportu. Oznacza to, że tranzyt może być prowadzony albo do czterech naszych portów, albo do innych państw.

 Z polskimi partnerami bardzo szybko rozwiązujemy problemy. Tranzyt ukraińskich produktów rolnych będzie odblokowany z czwartku na piątek – podkreśliła ukraińska wicepremier.

? Źródło: gov.pl