Inspektorzy Transportu Drogowego domagają się przyznania statusu służby mundurowej.

W ostatnich dniach Inspektorzy Transportu Drogowego (ITD) rozpoczęli protest, domagając się przyznania statusu służby mundurowej. Spór między Związkiem Zawodowym Inspekcji Transportu Drogowego (ZZITD) a rządem trwa od lat i dotyczy przemianowania ITD na służbę mundurową. Mimo poprzednich prób uwzględnienia tych zmian w przepisach, do dziś nie zostały one wprowadzone w życie.

W ramach protestu, którego pierwszy etap potrwa do końca stycznia, inspektorzy skupią się głównie na kontrolach rodzimych przewoźników, ograniczając działania wobec zagranicznych firm. Jest to forma manifestacji ich znaczenia dla polskiej branży transportowej i jednocześnie sposób na przyciągnięcie uwagi do swoich postulatów.

Głównym celem protestu jest uzyskanie statusu służby mundurowej, co przyniosłoby inspektorom różne przywileje. Inspektorzy podkreślają, że ich praca ma charakterystykę służby mundurowej, a brak przywilejów, takich jak lepsze warunki emerytalne, budzi ich niezadowolenie.

Kierowcy polskich firm transportowych mogą spodziewać się wzmożonych kontroli trzeźwości, stanu technicznego pojazdu, dokumentów i czasu pracy.